joomla templates top joomla templates template joomla

Dofinansowanie MKiDN

chelmno.pl włącz . Opublikowano w Chełmno wiadomości

altW wyniku naboru wniosków o dofinansowanie zadań w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Rozwój infrastruktury kultury, priorytet: Infrastruktura domów kultury, Chełmiński Dom Kultury otrzymał dotację w wysokości 98.000 zł na realizację projektu pn. „Poprawa warunków funkcjonowania Chełmińskiego Domu Kultury poprzez zakup wyposażenia służącego edukacji kulturalnej”. Łączna kwota realizacji przedsięwzięcia wynosi 115.750 zł. Kwota wkładu własnego w wysokości 17.750 zł została zabezpieczona przez Gminę Miasto Chełmno.

Dzięki otrzymanej dotacji, do końca listopada 2012 r., pracownie ChDK zostaną wyposażone w nowe instrumenty muzyczne oraz profesjonalny sprzęt umożliwiający zdobywanie dodatkowych umiejętności i rozwijanie zainteresowań kulturalnych.

Oferta pracowni muzycznej ChDK skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży. Tutaj swoje umiejętności wokalne i instrumentalne kształcą soliści, zespoły wokalne oraz zespoły rockowe. Sprzęt, będący na wyposażeniu pracowni był już przestarzały i nie spełniał wymagań technicznych współczesnego grania. W celu ulepszenia funkcjonowania pracowni muzycznej zakupione zostały profesjonalne mikrofony, gitara basowa i solowa, piece tzw. „comba” basowe i gitarowe, zestaw nagłaśniający do odtwarzania i śpiewu, keyboard z dyskiem twardym i od dawna oczekiwana perkusja. W celu podnoszenia jakości barwy dźwięku oraz zwiększania efektywności eksploatowanego sprzętu odtwarzającego, zakupiono odpowiedni procesor dźwięku z bramką szumów, korektorem graficznym i „crossoverem” oraz monitor odsłuchowy. Organizacja koncertów wiąże się niejednokrotnie z przewozem sprzętu elektronicznego i instrumentów muzycznych. W celu ich ochrony przed zniszczeniem i czynnikami zewnętrznymi, zamówiono odpowiednie skrzynie transportowe.

Niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania pracowni muzycznej było również nowe pianino, gdyż obecne jest bardzo stare i musi zostać wymienione. Pianino wykorzystywane będzie podczas zajęć zespołu „Nowalijki” (Klub Seniora), zespołów wokalno-instrumentalnych, kapeli ludowej oraz zespołów folklorystycznych.

Równie ważny był także zakup Tuby "Es" dla Orkiestry Dętej ChDK, gdyż obecnie zespół nie posiada tego instrumentu. Jest to drogi, ale bardzo potrzebny instrument.

Z uwagi na brak i zużycie instrumentów kapeli ludowej, działającej przy ZPiT „Pomorze”, zakupiono skrzypce z akcesoriami, akordeon oraz futerał do kontrabasu, konieczny do przechowywania i transportu instrumentu. Kapela otrzymała również zestaw nowych, stabilnych pulpitów oraz szafy do pracowni folkloru oraz szaf garderobianych do szatni zespołu „Pomorze”.

W związku z prowadzonymi zajęciami na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, wyposażymy pracownię seniorów w odpowiedni sprzęt komputerowy i multimedialny, ułatwiający prowadzenie wykładów i kursów. Do tej chwili takie urządzenia jak rzutnik multimedialny czy tablice były wypożyczane z chełmińskich szkół. W ramach niniejszego projektu, został zakupiony komputer przenośny razem z oprogramowaniem, projektor multimedialny, tablica „filipchart” oraz kamera cyfrowa. Dzięki temu sprzętowi, możliwe będzie prowadzenie w pracowni seniora zajęć warsztatowych, a ponadto uczestnicy zajęć na miejscu poćwiczą obsługę komputera i skorzystają z internetu.

Pracownia plastyczna jest nieodłączną częścią domu kultury. Korzystają z niej zarówno dzieci oraz młodzież jak i osoby dorosłe. Od 2009 r. z oferty pracowni korzysta także grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obecnie regularnie w zajęciach plastycznych uczestniczy ponad 50 osób. W ostatnich latach obserwujemy bardzo duże zainteresowanie zajęciami plastycznymi, dlatego postanowiliśmy wyjść z propozycją stworzenia nowej oferty edukacyjnej, dotyczącej tworzenia grafiki i rzeźby. Posiadając odpowiedni sprzęt, chcemy stworzyć warunki do rozwoju wyobraźni i odkrywania nowych talentów wśród dzieci, młodzieży a także osób dorosłych. W ramach zadania zakupiono stoliki obrotowe do tworzenia rzeźb, palety malarskie, prasę do grafiki, sztalugi, deski do sztalug i do rysunku oraz szafę do przechowywania prac plastycznych.

Zakup tak dużej ilości wyposażenia był możliwy wyłącznie dzięki uzyskaniu dofinansowania z MKiDN oraz Gminy Miasto Chełmno.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież