joomla templates top joomla templates template joomla

Głęboka Droga w Starogrodzie

gmina-chelmno.pl włącz . Opublikowano w Chełmno gminne

W niedzielne popołudnie mieszkańcy Starogrodu wraz zaproszonymi gośćmi dokonali uroczystego otwarcia ścieżki ekologiczno €- rekreacyjnej wokół Góry Zamkowej, tzw. „Głębokiej drogi”. Wybudowana w większości czynem społecznym ścieżka jest kolejnym etapem w procesie budowy przez Starogrodzian wsi tematycznej€“ „Starogród - Wieś Średniowiecznych Tradycji” Głęboka Droga to fragment szlaku komunikacyjnego dawnego Starogrodu, który funkcjonuje od niepamiętnego czasu. 

Kiedyś łączyła się z tzn. Pańską Drogą (nazwy te w lokalnej społeczności funkcjonują do dzisiaj). Był to główny szlak komunikacyjny, który łączył tereny nizinne tj. Starogród pod Górami, Bieńkówkę, Borówno , Kokocko z zamkiem, kościołem, cmentarzem i folwarkiem. Szlak ten służył do transportu ludzi i wszelkiego rodzaju towarów. Najstarsi Starogrodzianie mówią, że chodziły tym szlakiem kondukty pogrzebowe i orszaki weselne, także ludność całej parafii do kościoła i dziatwa do szkoły .

Całkowicie funkcjonować, jako droga przestała po roku 1980. W 2014r. społeczność starogrodzka z sołtysem na czele podjęła ogromne wyzwanie przywrócenia do użytku wspólnego fragmentu „Głębokiej drogi”. Uznano, że lokalizacja trasy €“ pomiędzy Górą Zamkową a Zboczami Płutowskimi jest tak unikatowa i urokliwa, że należy to wykorzystać do celów rekreacyjno-turystycznych tworząc ścieżkę spacerową i być może fragment istniejącego szlaku turystycznego: Szlak Starego Chełmna (szlak pieszy, zielony). Projekt ten domagał się szybkiej realizacji, ponieważ zapomniany parów, w którym biegła Głęboka Droga zaczynał pełnić rolę nieformalnego składowiska śmieci.

Ogromnym wysiłkiem mieszkańców właśnie od usunięcia śmieci rozpoczęto prace. Następnie, po wyznaczeniu trasy z wykorzystaniem naturalnego, optymalnego układu topograficznego, przystąpiono to wykarczowania chwastów i zakrzaczenia. Wyrównano nawierzchnię ścieżki, na razie pozostając przy naturalnym podłożu. W najbliższej przyszłości, żeby zapobiec dewastacji podłoża przez ulewne deszcze, zostanie ono umocnione kamieniem. Uczestnicy wczorajszej uroczystości jako pierwsi mieli możliwość przespacerowania się po ścieżce. Na koniec dla wszystkich Panie z KGW przygotowały na Górze Zamkowej poczęstunek.