joomla templates top joomla templates template joomla

XV "Jarmark Jaszczurczy" - 12 lipca 2014 r

chelmno.pl/ włącz . Opublikowano w Chełmno samorząd

XV "Jarmark Jaszczurczy" - 12 lipca 2014 r. XV "Międzynarodowe Spotkania z Folklorem" - 12 i 13 lipca 2014 r. Zapraszamy do udziału w „XV Jarmarku Jaszczurczym”, który odbędzie się 12 lipca (sobota) 2014 r. w Chełmnie. W imprezie bierze udział średnio 100 – 120 twórców z różnych dziedzin.

Jarmark odbywa się równocześnie z „XV Międzynarodowymi Spotkaniami z Folklorem” tj. 12 i 13 lipca 2014 r. (sobota i niedziela), co podnosi jego atrakcyjność dla odwiedzających. W programie organizatorzy zaplanowali m.in. kiermasz sztuki ludowej, zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, wystawy połączone z prezentacjami zespołów, atrakcje dla dzieci oraz żywe prezentacje rękodzielnicze.

Zaprezentują się zespoły folklorystyczne i kapele prezentujące folklor z różnych regionów Polski. Oprócz zespołów polskich zaprezentują się również zespoły zagraniczne, przebywające w naszym mieście na zaproszenie gospodarza spotkań - Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze". Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Dzięki temu pomysłowi można jednocześnie podziwiać bardzo różne dziedziny twórczości ludowej wraz z prezentacjami rzemiosła średniowiecznego, jak i prezentacje zespołów.

Zainteresowani mieszkańcy oraz przebywający w mieście turyści mają możliwość odwiedzenia stoisk z wyrobami bursztynników, pszczelarzy, twórców ceramiki, hafciarek, rzeźbiarzy, garncarzy, wikliniarzy itp. Będą również stoiska i kramy z kuchnią staropolską, witrażem, świecami, malarstwem, pszczelarstwem, wyrobami z sizalu i słomy, stoiska z typową biżuterią wykonaną ze srebra i bursztynu. Zaprezentują się wytwórcy kuchni regionalnej z terenów naszego powiatu i dalszych regionów.

Atrakcją stały się tzw. „żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych akcesoriów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Stwarza to możliwość do spróbowania swoich sił w tworzeniu wybranych elementów pod okiem prawdziwych twórców ludowych. Atrakcją dla dzieci będzie możliwość lepienia garnków na kole garncarskim, popróbowania swoich sił w rzeźbiarstwie, czy plecionkach.

Wiele radości naszym maluchom dostarczają również stoiska z zabawkami drewnianymi, jeżykami ze słomy, drewnianymi kredkami i wiatraczkami, a także wyrobami z chrustu. Na spragnionych i głodnych oczekiwać będą stoiska z wyrobami kuchni staropolskiej. Paniom natomiast polecamy kramy z biżuterią i ozdobami z kamienia.

Wielki kiermasz sztuki ludowej, zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy połączone z prezentacjami zespołów folklorystycznych i rycerstwa stwarzają niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna. Serdecznie zapraszamy.