joomla templates top joomla templates template joomla

X Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe

chelmno.pl włącz . Opublikowano w Chełmno samorząd

X Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury Chełmno 14 - 24 lipca 2014 r. Urząd Miasta Chełmna w dniach 14 – 24 lipca 2014 roku już po raz dziesiąty organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury. Corocznie zapraszamy do uczestnictwa w nim po 10 studentów z jednej uczelni wraz z opiekunem. 

Warsztaty organizowane są od 2004 roku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów różnych uczelni. Chcąc podtrzymać tradycję "portretowania" Chełmna postanowiono organizować coroczne plenery, mające stanowić zaproszenie dla młodych artystów do twórczego zwiedzania "Polskiego Carcassonne" ze szkicownikiem.

Dotychczas gościli już u nas studenci z Politechnik: Białostockiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Wrocławskiej, Śląskiej w Gliwicach, Radomskiej, Lwowskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Celem Warsztatów jest promocja młodych talentów, ale również pięknie położonego Chełmna oraz jego zabytków, stanowiących cenne dziedzictwo kulturowe Polski.

Dodatkowo plener ma charakter konkursu, a najlepsze prace uhonorowane zostają nagrodami. Prace wykonane podczas Warsztatów wystawiane są podczas dwóch wystaw: pierwsza przedostatniego dnia plenerowego przy Bramie Grudziądzkiej oraz druga - podczas corocznie organizowanych „Walentynek Chełmińskich” na specjalnie zorganizowanej wystawie pt. „Chełmno - miasto zabytków i zakochanych”. Efektem spotkań są wydawane co roku albumy z wybranymi pracami studentów: rysunki, pastele, akwarele i obrazy olejne.

Jest to jedynie niewielka cześć prac. Nie brakuje w nich najciekawszych prac uhonorowanych nagrodami, są też inne, prezentujące piękno naszego miasta. W tym roku wpłynęły do nas zgłoszenia siedmiu uczelni: Politechniki Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Warszawskiej, Uniwersytetu Humanistyczno-Technologicznego w Radomiu, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej.

Ze względu na to, że Warsztaty są organizowane już po raz dziesiąty chcemy szczególnie je uatrakcyjnić i zaakcentować, zarówno dla studentów i również dla mieszkańców miasta. Dlatego też, Burmistrz Miasta Chełmna zaprasza 22.07.2014 r. o godz. 18.00 na wykład słynnego australijskiego architekta Pana Marka Krawczyńskiego pt. „Wielka architektura a tożsamość narodowa - tajemnice Opery w Sydney” połączony z projekcją filmu o odbudowie Warszawy "Out of the Ashes - Warsaw Story" „Jak Feniks z Popiołów” - największym projekcie architektonicznym w historii świata Chełmno, Aula Gimnazjum nr 1 (dawna Akademia Chełmińska), ul. Szkolna 6, (więcej informacji http://chelmno.pl/index1.php?cid=2439) W tym roku Pan Marek Krawczyński będzie kierował pracami jury konkursowego.

Dodatkowo zaproponował przeprowadzenie, na zakończenie Warsztatów w dniu 23.07.2014 r., drugiego wykładu dla studentów pt. „Zrównoważone budownictwo na miarę wyzwań jutra: prawo do powietrza dla globalnego społeczeństwa." Będzie to wykład o najbardziej innowacyjnych rozwiązaniach świata (razem ze slajdami) w języku angielskim z polskim uzupełnieniem. oraz 23.07.2014 r. w godz. 12.00 - 16.30 na wystawę poplenerową prac studentów uczestniczących w X Ogólnopolskich Warsztatach Plenerowych Studentów Architektury przy Bramie Grudziądzkiej (więcej: http://chelmno.pl/index1.php?cid=2439 i http://chelmno.pl/index1.php?cid=1252&unroll=1002) Organizator: Urząd Miasta Chełmna, Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji