joomla templates top joomla templates template joomla

Narodowe Czytanie Henryk Sienkiewicz

chelmno.pl włącz . Opublikowano w Chełmno samorząd

NARODOWE CZYTANIE TRYLOGIA HENRYK SIENKIEWICZ RYNEK W CHEŁMNIE 6 WRZEŚNIA 2014 Odpowiadając na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Bronisława Komorowskiego, Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie od trzech lat uczestniczy w Narodowym Czytaniu. 

Inaugurację stanowiło w 2012 roku wspólne czytanie w całej Polsce „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w ubiegłym roku były to dzieła Aleksandra Fredry. Przez te dwa lata nie rejestrowaliśmy naszego udziału na oficjalnej stronie, miało ono wymiar skromniejszy, wewnętrzny. W bieżącym roku pod patronatem Burmistrza Miasta Chełmna, Pana Mariusza Kędzierskiego, pragniemy temu wydarzeniu nadać większy rozgłos, zapraszając wszystkich Państwa do udziału.

Lekturę stanowić będzie „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. Cykl ten powstał w czasie kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Autor pisał „ku pokrzepieniu serc”, o czasach, kiedy patriotyzm Polaków uratował zagrożoną ojczyznę. Cytując słowa Pana Prezydenta: „Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów.

Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę”.

Zapraszam Państwa 6 września 2014 r. o godz. 12.00 na Rynek (w razie deszczu Ratusz) do wspólnego wysłuchania fragmentów „Ogniem i mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego” w wykonaniu osób z różnych chełmińskich środowisk. Marzanna Pieniążek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie