joomla templates top joomla templates template joomla

Perłowy jubileusz „Chorus Culmensis”

chelmno.pl włącz . Opublikowano w Chełmno samorząd

Chór „Chorus Culmensis” zaprasza na obchody Perłowego Jubileuszu w dniu 18.10.2014 r. Koncert Jubileuszowy rozpocznie się o godz. 18.00 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej, poprzedzi go msza św. w Kościele Garnizonowym o godz. 16.30.Chór „Chorus Culmensis” powstał w 1984 r. przy Parafii Św. Józefa Księży Pallotynów w Chełmnie.

W marcu tegoż roku, Ks. Józef Gołuński ówczesny proboszcz parafii powierzył obowiązki organisty Wojciechowi Błaszakowi, który na bazie męskiego zespołu wokalnego założonego przez poprzedniego organistę Jerzego Kałdowskiego, utworzył chór mieszany. W 1994 roku chór przyjął nazwę „Chorus Culmensis”, co tłumaczy się jako chór chełmiński, a od 2001 roku jest stowarzyszeniem muzycznym pod tą samą nazwą. Rok 1997 – kwiecień – chór udał się do Rzymu, gdzie zaśpiewał podczas audiencji generalnej na Placu Św. Piotra dla Papieża Jana Pawła II.

W 1999 roku chór otrzymał zaproszenie do udziału we wspólnym śpiewie podczas pobytu Ojca świętego Jana Pawła II w Toruniu. Po wielu próbach w Chełmnie i Toruniu, 7 czerwca 1999 roku powitaliśmy Ojca Świętego na toruńskich Błoniach. Rok 2000 – czerwiec – Chór wyjeżdża do Hann Münden w Niemczech, gdzie zostaje bardzo ciepło przyjęty przez niemiecką publiczność, a wyjazd przypieczętowało podpisanie partnerstwa z chórem Mündener Chorwereinigung. Rok 2001 – z inicjatywy dyrygenta Wojciecha Błaszaka oraz ówczesnego prezesa Czesława Rosińskiego, powstał pomysł zorganizowania w Chełmnie cyklicznego festiwalu chórów.

Pomysł doczekał się realizacji 26 maja 2001 roku, kiedy to odbył się pierwszy festiwal. Od tego czasu odbywa się on co dwa lata z udziałem chórów z Litwy, Ukrainy, Niemiec no i oczywiście z Polski. W przyszłym roku będziemy organizatorami już VIII edycję tego festiwalu. 25 listopada 2001 roku chór wyśpiewał II nagrodę na Wojewódzkim Konkursie Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Rok 2003 – październik – kolejna wizyta i koncerty w Hann Münden w Niemczech.

Oprócz Hann Münden, chór wystąpił też z koncertem w Kassel. Chór jest organizatorem cyklicznych koncertów poświęconych pamięci Papieża Jana Pawła II i innych koncertów okazjonalnych, w tym charytatywnych. Rok 2005 – chór otrzymał propozycję współpracy z Kwartetem Smyczkowym Prima Vista. Zaowocowała ona wspólnym przygotowaniem i wykonaniem utworu „Conductus funebris” G.G. Gorczyckiego w Podkowie Leśnej oraz w Chełmnie.

W 2010 roku chór odwiedził Podole na Ukrainie, gdzie wraz z kwintetem smyczkowym „Camerata” z Kamieńca Podolskiego wykonał kilka koncertów. W 2012 roku chór nagrał płytę z utworami G.G. Gorczyckiego wraz z muzykami z Polski i Ukrainy. Z tym repertuarem gościł także w Letovicach w Republice Czeskiej. W 2013 roku na zlecenie Pana Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, chór realizował projekt „Śladami Polaków na Ukrainie”, zakładający tygodniową trasę koncertową przez Latyczów, Kamieniec Podolski i Żytomierz , gdzie wykonywał utwory G.G. Gorczyckiego oraz inne utwory zapisane w tradycji polskiej, ciesząc się wielką estymą i frekwencji ze strony publiczności.

W 2014 roku – 18 października, chór obchodzi swoje 30 urodziny, na które dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Chełmna udało się wydać kolejną płytę, stanowiącą przekrój działalności artystycznej, która promowana będzie m.in. na uroczystym koncercie w dniu 18 października o godz. 18.00 w Sali Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie, na który serdecznie zapraszamy. W tym roku nasz chór otrzymał także prestiżową nagrodę Pana Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „Kultura”.

Oprócz działalności artystycznej, chór bierze udział w inscenizacjach wydarzeń historycznych oraz szpitala polowego z początku XX w. Spotkać nas można między innymi w Bornym Sulinowie, Krojantach, Lęborku i na wielu innych zlotach miłośników militariów.