joomla templates top joomla templates template joomla

Podziękowaliśmy rolnikom za plony

powiat-chelmno.pl włącz . Opublikowano w Chełmno powiatowe

Piękny, słowiański zwyczaj świętowania dorocznego zbioru plonów i dziękowania rolnikom za „owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich”, kultywowany jest również od wielu lat na terenie powiatu chełmińskiego. Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się w dniu 30 sierpnia w Papowie Biskupim i rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym. Starostami dożynek byli Bożena Orzechowska i Paweł Banaszek z Dubielna.

Po Mszy św. barwny korowód dożynkowy przeszedł na boisko szkolne, gdzie odbyła się dalsza część powiatowo-gminnego święta plonów. Podczas uroczystości, na wniosek Zarządu Powiatu w Chełmnie, dziewięciu rolników z terenu powiatu otrzymało odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaczeni zostali: Leszek Wypij z gminy Chełmno, Grażyna Ostapiuk z gminy Kijewo Królewskie, Danuta Wiśniewska z gminy Lisewo, Grzegorz Modliborski i Andrzej Urtnowski z gminy Papowo Biskupie, Anna Kunkel i Halina Kleist z gminy Stolno oraz Danuta Ordon i Jerzy Lesiak z gminy Unisław.

Rozstrzygnięte zostały również konkursy: „Piękna Zagroda” i na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. W kat. „Najbardziej zadbana zagroda wiejska” etapu powiatowego konkursu „Piękna Zagroda” I miejsce zajęli Anna i Paweł Banaszek z Dubielna, II – Joanna Gołębiowska z Trzebiełucha, laureatką III miejsca została natomiast Mirosława Szocińska z Kolna.

W kat. „Najbardziej zadbana działka siedliskowa” etapu powiatowego konkursu „Piękna Zagroda” I miejsce zajęła Edyta Węgierek z Jeleńca, II – Dorota i Sebastian Brylewscy z Brzozowa, natomiast laureatką III miejsca została Joanna Cacałowska z Wielkich Łunaw. I miejsce w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” zajął wieniec reprezentujący gminę Papowo Biskupie, II miejsce – gminę Chełmno, III – gminę Stolno. Wyróżnienie w konkursie otrzymały wieńce reprezentujące gminy Kijewo Królewskie i Unisław. W części artystycznej rolniczego święta wystąpili: Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury wraz z grupą taneczną „Mażoretki”, zespół „Malwa” z Klubu Seniora w Papowie Biskupim, kabaret Formacja Chatelet, Kasia Cerekwicka oraz MODEL MT. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną z zespołem FAMA.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież